Past Employees of the Semester

Below are listed past G. Edward Haring Employee of the Semester Award winners.

Fall 2016 Awardees

Elyse Jozlin, Faculty, English; Susan Leask, Attendant, Resource Room; Cindy Masters, Assistant Director, Financial Aid

Spring 2016 Awardees

Jamie Bishop, Faculty, Early Childhood Education; Stefanie Overhuel, Secretary, LRC/Library Services; Harold West, Chief of Public Safety/Director, Student Relations

Fall 2015 Awardees

Angie Bess, Admissions Representative; Kelly Frost, Librarian, User Education/Experience; Dayton Buhs, Maintenance, Utility II; Matonya Seuell, Support  Services, Technician

Spring 2015 Awardees

Kate DeGraaf, Manager, Service Learning; Anna Cox, Instructor, Math; Rose Dulaney, Secretary, Admissions

Fall 2014 Awardees

Simon Thalmann, Digital Marketer/Writer; Kim Madsen, Instructor OIS/Business; Greg Hall, Maintenance, Utility II; Cindy Lingbeek, Staff Assistant, Support Services

Spring 2014 Awardees

Tammy Douglas, Director, Learning Technologies; Becky Gallimore, Staff Assistant, RMTC; Penny Rose, Instructor, Graphic Design; John Younglove, Maintenance, Utility II

Fall 2013 Awardees

Kathy Barney, Academic Advisor; Kathy Jarvie, Manager, Publications; Tim Lewis, Utility II; Sue Stetler, Professor, Mathematics

Spring 2013 Awardees

Linda Iriel, Secretary, Early Childhood Education; Sheila Matthews, Coordinator/Instructor, Human Services Program; Roderick Simmons, Manager, Recruitment and Student Outreach

Fall 2012 Awardees

Naomi Livengood, Executive Assistant to the Vice President for Instruction; Glenda Morling, Instructor, Social Science; Lisa Shanks, Secretary, Social Science

Spring 2012 Awardees

Tim Bond, Counselor;  J.J. Combs, Director, Systems; Trish Halder, Technician, Library Technical Services

Fall 2011 Awardees

Bobbie Brawley, Manager, Business Office; Bob Day, Welding Lab Assistant; Beth Krauskopf, Nursing Instructor; Kevin Moody, Utility II

Spring 2011 Awardees

Bridget Korpela, Dental Hygiene Instructor; Chuck Parker, Vice President for Instruction; Lisa Rench, Clerk, Registration and Records

Fall 2009 Awardees

Kevin Barnes, Industrial Electricity/Electronics Instructor; Tracy Beatty, Director of Finance; Teresa Washburn, Secretary, Business Department

Spring 2009 Awardees

Bonnie DiGennaro, Paraprofessional, The Learning Place; Ryan Flathau, Art Instructor; Marty Stilwell, Director of Library Services

Fall 2008 Awardees

Rose Dulaney, Secretary, College Life; Catherine James, Manager, Bookstore; Tim Lewis, Heating, Ventilating and Air Conditioning; the Nursing Department

Spring 2008 Awardees

Suzanne Fillmore, Operations Manager, Grahl Center; Curtis Warren, Director, Employment Services; Genie West, Secretary, The Learning Place; Michelle Wright, History Instructor