2021 Award Winners

Each year, KCC embarks on a tradition to recognize Outstanding Bruins. On behalf of the Board of Trustees, faculty, and staff, we are incredibly proud of our Bruins and are pleased to announce the 2021 award winners.

The College awards up to 51 awards from individual departments within the College. Combined, those departments make up two large Divisions at the College. Once the department winners are named, five students are selected among the department winners to receive a Division-level award and be named an Outstanding Graduate of the year.

OUTSTANDING DIVISION GRADUATES (ordered alphabetically)

The 2021 Outstanding Division Graduates accept their awards. From left to right: Dr. Adrien Bennings, President of KCC; Gaylene Rowland; Jacob Janofski; Isabella Proulx; Dr. Paul Watson, Vice President for Instruction of KCC. Unpictured student winners: Robert Essex and Sarah Smith.

Robert Essex
Outstanding Career & Occupational Education Graduate – Part-time Student

Additional Bruin Award Received: Outstanding Associate Degree Part-time Nursing Graduate

Jacob Janofski
Outstanding Career & Occupational Education Graduate – Full-time Student

Additional Bruin Award Received: Outstanding Associate Degree Full-time Nursing Graduate

Isabella Proulx
Outstanding Arts & Sciences Division Graduate – Full-time Student

Additional Bruin Awards Received: Outstanding Achievement in English and Outstanding Student in Social Sciences

Gaylene Rowland
Outstanding Arts & Sciences Division Graduate – Part-time Student

Additional Bruin Award Received: Outstanding Human Services Graduate

Sarah Smith
Outstanding Graduate – Trailblazer, Student & Community Services Division

Additional Bruin Awards Received: All-Michigan Academic Team, RSO of the Year – Kampus Activities Board, and Outstanding Education Major Graduate

OUTSTANDING BRUIN AWARDS (ordered alphabetically)


Ellie Aldrich
Excellence in Art – Binda Award

Amiee Ayers
RSO of the Year – Kampus Activities Board

Yareli Beltran
Outstanding Achievement in Biology

Emma Berning
Outstanding Female Scholar-Athlete

Lynn Bland
Service-Learning Commitment Award and Golden Hammer Award

Jeremy Bogart
Outstanding Industrial Skilled Trades Student

Ava Cooney
RSO of the Year – Kampus Activities Board

Lexi Davis
Outstanding Graphic Design Graduate

Payton Espolon
All-Michigan Academic Team, Catalyst Award, and RSO of the Year – Kampus Activities Board


Monica Feldpausch
RSO of the Year – Kampus Activities Board

Mallory Gallivan
RSO Officer of the Year

Benjamin Gerth
Outstanding Criminal Justice Graduate

Catherine Gillihan
Outstanding Office Information Technology Graduate

Cholé Harris
Outstanding Achievement in Photography & Multimedia

Megan Heath
Registered Student Organization of the Year

Kristopher Heldt
Outstanding Computer-Engineering Technology Graduate

Abigail Jaconette
Registered Student Organization of the Year

Olivia Johnson
Student Veteran Award


Ren Jones
Outstanding Achievement in Creative Writing
Kampus Activities Board – Bruin Grams
Campus Program of the Year

Dana Klecker
Outstanding Physical Therapist Assistant Graduate

Rebecca Love
RSO Advisor of the Year

Andrew Maurer
Outstanding Computer-Aided Drafting & Design Graduate

Sarah Miller
Outstanding Dental Hygiene Graduate

Ellie Nowak
RSO of the Year – Kampus Activities Board

Jessica Petto
Emerging Leader Award

Joseph Popovich
Outstanding Business Management Graduate

Amy Powers
Outstanding Early Childhood Education Program Graduate

Gregory Redlon
Outstanding Achievement in Math

Brent Runyon
Outstanding Achievement in Communication and RSO of the Year – Kampus Activities Board


Juan Carlos Sanchez
Outstanding Achievement in Art

Emily Shepard
Outstanding Medical Assistant Student

Madilyn Thurtle
Excellence in Communication – Binda Award

Brandy Toler
Level Up Award

Kyle Van Liere
Outstanding Male Scholar-Athlete

Wyatt Waterbury
Outstanding Achievement in Chemistry


Adam White
Outstanding Emergency Medical Services